A korábbi posztokból megtudhattátok, hogy a téma kiválasztása szinte egyik csoport számára sem jelentett kihívást. Ennél sokkal kalandosabb volt a választott témakörhöz leginkább illeszkedő játékforma megtalálása. Legyen kalandjáték jellege, vagy valamilyen stratégiai alapú!? A rendezvényekkel foglalkozó csapat egy kooperatív játék megalkotása mellett tette le a voksát, hiszen a szervezés önmagában is csapatmunkát igénylő tevékenység. Ugyanakkor nagyon komplex is, ami a kidolgozás során egy további kihívást jelent. Fontos volt a tervezésnél, hogy szimmetrikus, rövid, pörgős, és mindenki számára könnyen érthető játék jöjjön létre. Ezért végül a “labirintus felfedezés” típusú játékalap mellett maradt a csapat, amibe a szerencse faktorral - eseménykártyák és kockadobásokkal- a humort pedig a munkaterületek szereplőinek vicces megjelenítésével építették be. Szintén a szórakozást szolgálja, hogy a megszervezendő esemény, a játék kontextusa szintén random alakul, melyet valósághű szituáció leírásokkal ellensúlyozott a csapat. Ezt követte a részletes design, játékelemek és szabályok pontos megalkotása, melyek első verziójának elkészülése már a játéktesztelés során egy izgalmas játékot ígért, mely a visszajelzések alapján még tovább finomodott és szépült.
A hulladékgyűjtéssel foglalkozó csapat számára a legfontosabb az volt, hogy az elkészülő játék egyszerre legyen szórakoztató és szemléletformáló. A szemét fajtákat konténerekbe csoportosító party kártyajáték ötlete így gyorsan tovább, komplexebb irányba fejlődött. A probléma szemléltetésére egy lakóközösséget hívtak segítségül, ahol az egyes játékosok különféle szerepeket kapnak. Te is lehetsz például Marika néni, aki az üres befőttes üvegekbe befőz, lekvárt készít. A játékot a szerepek mellett az időtényező teszi még izgalmasabbá, amit a különböző napokon érkező kukásautó jelenít meg. Ha ez sem lenne elég, itt is megjelennek a különféle események, mely pozitív és negatív irányba is egyaránt befolyásolhatja a játékot. A játéktesztelés eredményeként további korlátozások is beépítésre kerültek nehezítés képpen. Összességében azt szerettük volna szemléltetni egy életszerű példával, hogy nem csak egyéni, de közösségi szinten együttműködve is lehet tenni a hulladék csökkentéséért, ha kreatívak és nyitottak vagyunk az együttműködésre. A harmadik csapat szintén sok ötletből kellett, hogy szelektáljon. Mennyire legyen a játék vicces vagy inkább komoly? Mi alapján haladhassanak a játékosok? Hogyan és pontozható-e a kreativitás? A játék fő irányát végül az előre meghatározott kategóriák adták meg (érzelem, tárgy, tulajdonság), amikből húzva létrejön egy téma, amit a résztvevőknek kell megrajzolni. A három kategória kiválasztásakor figyelembe vette a csapat, hogy azok adjanak megfelelő közös keretet az alkotásra, legyen meghatározó érzelmi töltése, amire majd reagálni kell, és legyen szituatív is a felvetett téma. A tesztelés egyik legfőbb eredménye itt, a több játékverzió - komolyabb és mélyebb beszélgetésekhez alapot termető egy viccesebb, egyéni kreativitásra épülő, bevonó játék - megszületése volt.
0 Comments
Izoláció, hulladékgazdálkodás, rendezvényszervezés… Elgondolkodtál, hogy vajon hogyan kerültek ezek a szavak egymás mellé? Ma leleplezzük, hiszen ez az a három terület melyhez kapcsolódóan a magyar játékfejlesztő csapatok ötleteltek és elkezdtek együtt dolgozni.
A játéktervezés során az egyik csapat szintén hasonló élmény megteremtése mellett köteleződött el, játékos ismeretátadás keretében hívva fel a figyelmet a közösségi események és rendezvények megszervezésének kihívásaira. Egy olyan játékot szerettek volna alkotni, mely a téma tekintetében újszerű, érdekes és így a különféle közösségi alkalmak, népszerűsítések során is jól használható a bevonás eszközeként. Az első játék után mi úgy gondoljuk ez sikerült is…. de a következő posztban hamarosan többet is elárulunk! |
Archives
May 2022
Categories |